Původně renesanční zámek v Kostelci nad Černými lesy vystřídal za svou existenci mnoho podob. Dnešní vzhled mu vtiskla Marie Terezie Savojská z Lichtenštejna až v 18. století. Zámek v Kostelci nad Černými lesy je jedním z nejkrásnějších objektů ve Středních Čechách. Zámek se pyšní bohatou historií a je nově restaurován. Zámek je v rukách České zemědělské univerzity v Praze, která se o něho stará a využívá pro potřeby lesnické fakulty. V jeho zdech sídlí vedení Školního lesního podniku a je zde situováno zázemí pro ubytování a stravování vlastních zaměstnanců, studentů, ale i návštěvníků, kteří do Kostelce zavítají ať již za prací, výukou, kongresem, nebo jako výletníci. Ubytovací kapacity čítají 150 lůžek v pokojích vybavených v různém standardu ubytování. Od stylového Rektorského apartmánu po ubytování kolejového typu. K ubytování též slouží dependance v budovách podzámčí – Špitálu kněžny Savojské a historické Formanské hospody.
Tento zámek spojený s mnoha zvučnými jmény aktérů historie českých zemí a jejich rody byl v roce 1918 posledním majitelům zámku a přilehlých panství vyvlastněn při pozemkové reformě a přešel do majetku státu. Od roku 1935 je zámek využíván pro lesnickou fakultu ČZU v Praze a zámek nebyl až do roku 2021 volně přístupný veřejnosti. Doposud objekt sloužil k výuce a demonstraci pro lesnické a environmentálním obory, pro pořádání vědeckých konferencí, odborných seminářů či workshopů.
V současné chvíli hledáme nové možnosti provozování kulturní památky, a proto jsme navázali spolupráci s místními NNO, zástupci samosprávy a MAS Podlipansko, abychom společně diskutoval potřeby jednotlivých aktérů na jejichž základě vhodnými nástroji pomůžeme tyto potřeby řešit. Přiložené zápisy z jednání a stanoviska přikládáme.
Předložený projekt reaguje na následující potřeby:
- chybějícího společenské a kulturní vyžití ve městě i v přilehlém okolí MAS Podlipansko mající venkovský charakter
- neexistence muzea v ČR, které by přibližovalo a popularizovalo téma lesnictví a ochrany lesa, propagovalo komplexnější chápání role lesa v životě člověka
- chybějící volnočasové aktivity pro děti, rodiče s malými dětmi, seniory ve městě Kostelci nad Černými lesy a přilehlé venkovské oblasti
- malá či žádná nabídka edukačních programů pro školy v oblasti environmentálního vzdělávání v oblasti MAP Kolínska, Nymburska, Poděbradska, Kutné Hory, Čáslav, Říčany
- doplnění služeb o ubytování se stravou pro školní kolektivy a návštěvníky zámku – např. školy v přírodě, školní výlety, projektové dny, vícedenní výlety apod.
Důležitost vybudovat interaktivní expozici lesnictví v areálu kulturní památky zámku diskutujeme s fakultou lesnictví již od roku 2020, kdy především díky kůrovcové kalamitě cítíme naléhavost situace široké laické veřejnosti vysvětlovat a edukovat vhodnou formou principy ochrany lesa a popularizovat oblast tohoto oboru. A to také díky tomu, že zájemců studovat tento obor rok od roku ubývá. Vzhledem k čím dál aktuálnějšímu požadavku na lidstvo – udržitelnost, je nutnost tento obor vhodnými propagačními nástroji prezentovat široké veřejnosti a zvýšit tak atraktivitu tohoto oboru. Také vnímáme jako nutnost zvýšit povědomí o rolích lesa v životě člověka pro komplexnější vnímání funkcí lesa a dopadu na globální změny klimatu.
Také s ohledem na vývoj kůrovcové kalamity je vhodné laické veřejnosti přiblížit techniky a nástroje ochrany lesa a hospodaření v tomto oboru a podpořit komplexnější chápání environmentální tématiky ochrany životního prostředí. Přiblížit téma udržitelného materiálu – dřeva - jakožto východisko k zodpovědnému a udržitelnému způsobu existence se jeví jako vhodný edukativní nástroj pro pochopení tématu udržitelnosti a zodpovědnému způsobu žití, podnikání.
Potřebnost zprovoznit interaktivní expozice propojené s lesní pedagogikou a laboratoří lesa diskutujeme s MAS Podlipansko již od roku 2020. Dokument Strategie komunitně vedeného místního rozvoje MAS Podlipansko na období 2021-2027 se zmiňuje hned v několika strategických cílech o potřebách, na které projekt reaguje a které řeší. Jedná se především o strategické cíle a jejich rozvojové potřeby (blíže popsané ve stanovisku MAS Podlipansko:
- kvalitně, bezpečně a příjemně bydlet – potřeba B2, B3, B4 a B5
- pracovat na podlipansku - potřeba P.4
- žít v souladu s přírodou - potřeba Ž.2
Po konzultacích s představiteli místní samosprávy v Kostelci nad Černými lesy jsme identifikovali, že ve městě a ani v jeho sousedství neexistuje volnočasové středisko, které by nabízelo volnočasové aktivity a programy občanům. Ve městě je provozována Sokolovna, která však plní charakter sportovního vyžití a Junák, který je spíše uzavřenou komunitou pro členy. Potřebu volnočasového centra, které by nabízelo ucelené volnočasové programy pro děti, rodiče s malými dětmi, seniory a občany a sloužilo jako meeting point pro různé zájmové skupiny jsme diskutovali také se zástupci místních neziskových organizací, které jsou činné v oblasti pořádání kulturních akcí na bázi dobrovolnické činnosti. Spolek Za Radost z.s., který aktivně realizuje a je aktivizačním prvkem v rámci nabídky dobrovolnických akcí zaměřených na rodiny s dětmi a seniory projevil zájem pro využití upravených prostor a nabídl pomoc s provozováním tohoto centra. Přitom město Kostelec nad Černými lesy má značně kladný prorůstový potenciál, a to vzhledem k lokalitě a její dojezdné vzdálenosti do Prahy. V Kostelci a v jeho blízkém okolí dochází k realizaci velkých developerských projektů – výstavby rodinných domů a bytových domů, díky kterým se předpokládá značné navýšení obyvatel především o mladé rodiny, jejichž potřeby bude třeba naplnit. Více zde: cervenydub.cz a zde: bydlenikostelec.cz.
Projektem reagujeme na zjištěné potřeby místních škol, směřující do oblasti environmentálního vzdělávání, rozšíření nabídky projektového vzdělávání na téma „Les všemi smysly“ a „Les pro život“ a zřízení lesní laboratoře, která bude pokrývat potřeby venkovních učeben vznesenými samotnými školami.